Linkek a témában:
Különböző kőszilárdító szerek hatása sóskúti durva mészkőre
Három sóskúti durva mészkő változat szilárdítási kísérleteit mutatja be a
cikk. A hengeres próbatesteket kovasav-észter alapú, Paraloid B72 és alifás uretán gyanta szilárdító
szerrel telítve a kőzet fizikai tulajdonságainak változását követték nyomon a vizsgálatok.
Sóskúti kő maga a természet
A sóskúti kő a durva mészkövek csoportjába tartozik, szarmata korú mészkő, színe sárgásfehér, törtfehér, idővel változhat.
Kitűnően felhasználható falazóanyagként, burkolóanyagként, díszfaragásokra, kőszobrok monolit anyagaként. Sóskúti kőből faragták többek között a Lánchíd oroszlánjait, a Szegedi Móra Ferenc Múzeum előtti oroszlánszobrokat, a Szent István Bazilika szobrait és nagyon-nagyon sok más köztéri és templomi szobrot, amelyeknek még csak a felsorolása is hosszadalmas lenne.
A magyarországi kőbányászat és a népi kőépítészet története
Ezek az építmények mindenhol helyi anyagból készültek, példaként említhető az egri minaret, amely környékbeli kőbányákból kikerült kőből épült, vagy az érdi hasonló építmény, melynek kövei a közeli sóskúti bányából származnak
Kő burkolat, vagy nem kő
A helyi anyagoknak mindig is nagyobb sikere volt, jobban hozzáférhető, esetleg olcsóbb is volt, mint alpesi, vagy tengerentúli alternatívái. Az ürömi, süttői, budakalászi, keszthelyi, sóskúti, bogdányi kövek nagyon közkedveltek, fiatal koruk miatt sajnos csak némelyik alkalmazható kültérben is.
Meghatározás
A Sóskút.lap.hu célja, hogy összegyűjtsük a településsel kapcsolatos illetve a sóskútiakat érintő weboldalakat és lehetőséget teremtsünk minél több helyi cégnek az ingyenes bemutatkozásra.